Krótki kurs obsługi włoskiego ekspresu :)

Ekspres tego rodzaju działa na zasadzie ciśnieniowej. Do dolnej części urządzenia (na rysunku oznaczonej numerem 2) należy wlać taką ilość zimnej wody,  żeby sięgała tuż pod zawór bezpieczeństwa (5), umieszczony zazwyczaj w ściance ekspresu. Zawór ten służy zachowaniu właściwego ciśnienia w urządzeniu i zapobiega rozsadzeniu ekspresu, gdyby ciśnienie wewnątrz zanadto wzrosło. W normalnych warunkach uchodzi tędy para wodna – jeśli więc nalejemy zbyt dużo wody, będzie ona przez ten zaworek pryskała na kuchenkę. Najlepiej użyć wody źródlanej lub filtrowanej, pozbawionej smaku, który mógłby wpłynąć na bukiet kawy.
Sama kawa powinna być średnio zmielona – nieco grubiej, niż do elektrycznego ekspresu ciśnieniowego. Napełniamy nią lejek (3) po brzegi, lekko ubijając. Następnie zakręcamy ekspres i stawiamy na kuchence. Jeśli używamy kuchenki gazowej, należy postawić urządzenie na małej fajerce i niewielkim ogniu, jeśli na elektrycznej – stawiamy na płytce odpowiadającej rozmiarem i ustawiamy średnią moc grzania. Parzenie powinno trwać dziesięć – piętnaście minut, w zależności od rozmiarów ekspresu. Woda w dolnej części urządzenia podgrzewa się, a następnie zostaje pod ciśnieniem wypchnięta do góry i przechodzi przez lejek z kawą oraz górne sitko (4). W ten sposób w górnej części ekspresu (1) zbiera się gotowy napar.

Jak to wygląda można zobaczyć na naszej stronie, wystarczy z menu wybrać pozycję ekspres niskociśnieniowy.

Kiedy kawa się zaparzy, należy zdjąć urządzenie z kuchenki, aby nie dopuścić do zagotowania się naparu – zmieni to jego smak i sprawi, że bukiet może nie być zadowalający. Nie wolno również podgrzewać kawy w kawiarce, bowiem grozi to przypaleniem dna ekspresu.

Po opanowaniu – niezbyt trudnej – sztuki przyrządzania kawy we włoskim ekspresie pozostaje nam już tylko rozlać napar do filiżanek i delektować się ulubionym espresso :)